Tipy na výlety

Celá oblast Jizerských hor je protkána sítí značených turistických a cyklistických stezek, vedoucích po místních komunikacích, lesních a polních cestách i pěšinách. Na několika místech byly zřízeny naučné stezky.

Na výlety je vynikající spojení autobusové (jehož zastávka je přímo před vchodem do chalupy) či vlakové ze stanice Kořenov (5 km).

Doporučujeme

Lyžařský areál Ski centrum U Čápa Příchovice

Lyžařský areál Ski centrum U ČÁPA Příchovice se nachází 600 m od chalupy (vlastní parkoviště pro 120 aut, 2 vleky, 4 sjezdovky - cca 2 km s přepravní kapacitou 3280 osob / hod., snowpark, půjčovna lyží, noční lyžování, lyžařská školka, umělé zasněžování).

Okolí Příchovic nabízí v zimě ideální podmínky pro lyžařskou turistiku, jelikož se zde střetávají hlavní běžecké tratě z okolních hor. Krásné a upravené jsou běžecké trasy kolem Bílé skály, nedaleko rozhledny Štěpánka.

Další blízká lyžařská střediska

Nejznámější turistické cíle v okolí Příchovic

Rozhledna Štěpánka je nejstarší rozhlednou Jizerských hor z roku 1847. Z rozhledny se otevírá nádherný kruhový rozhled.

Kořenov – osmiboká kaple s bělostnými zdmi, postavena zdejšími evangelíky a ozubnicová železnice vč. muzea. Mezi technické památky se řadí ozubnicová trať mezi Tanvaldem a Kořenovem (viz muzeum). Zejména 932 metrů dlouhý tunel a 25 metrů vysoký viadukt patří k nejkrásnějším zážitkům. Další turistickou atrakcí jsou jízdy parním vlakem.

Osada Jizerka, Jizerská louka s rašeliništi

Protržená přehrada na Bílé Desné

Jiřetín pod Bukovou

Jizera - druhý nejvyšší vrchol české strany Jizerských hor (1122 m n. m.). Na vrcholu je mohutná členitá skála, ze které je jedinečný kruhový výhled. V okolí je přírodní rezervace Prales Jizery.

Mumlavské vodopády – za Harrachovem se nachází Mumlavský vodopád, tvoří až 8 m vysoké stupňovitě uspořádané žulové bloky, u jejichž úpatí se nachází tzv. Čertova oka.

Bozkovské dolomitové jeskyně - jsou jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech. Díky bohaté výzdobě však nemají problém přilákat milovníky podzemní říše z krajin mnohem vzdálenějších. Nachází se zde největší podzemní jezero v Čechách.

Historická hospůdka Na Prdečku

Opevnění v Kořenově, tzv. řopíky jsou pohraniční opevnění malých betonových pevnůstek – bunkrů, nazvaných podle zkratky Ředitelství opevňovacích prací. Linie pevností byly vybudovány v letech 1936 – 1938 na obranu proti hrozící německé vojenské agresi. Veškerá tíha obrany by v září 1938 závisela ve velké míře především na velkém množství vybudovaných a k obraně připravených lehkých objektů. Některé ze stave opevnění jsou přístupné s informačními letáky.

Výletní areál Pěnčín – výroba skleněných perlí, kozí farma, vyhlídkový vláček na rozhlednu Černá Studnice

Krásné výlety jsou Údolí Jizery – Riegrova stezka a Údolí Kamenice – Palackého stezka

Rozhledny v Jizerských horách

Rozhledny v Jizerských horách jsou vděčným a oblíbeným místem turistických výletů.

 • Bamberk

  Jedná se o 22 metrů vysokou kamennou rozhlednu. Cesta vede ze dvou stran, jedna z Jindřichova a druhá z Horního Maxova. Leží na dvouvrcholovém kopci cca v 791 m n.m. U rozhledny je i restaurace.

 • Královka

  Kamenná rozhledna ( 859 m n.m.). U rozhledny je restaurace s ubytováním. Cesta k rozhledně vede od Hrabětic (od kapličky), nebo od Bedřichova. Rozhledna stojí na nejvyšším místě Maxovského hřebene.

 • Tanvaldský Špičák

  Kamenná rozhledna (803 m n.m.), rozhledna postavena v r. 1909 stavitelem Hemrichem z Jablonce.

 • Slovanka

  Asi nejstarší železná rozhledna v Čechách. Leží na vrcholu Seibtova kopce u Horního Maxova. Rozhledna byla vztyčena v r. 1887.

 • Černá Studnice

  Kamenná rozhledna postavena (869 m n.m.), stojí kousek od Jablonce nad Nisou (města). Cesty k rozhledně vedou od Nové Vsi nad Nisou, od Maršovic, nebo např. od Zásady.

Města v okolí

Zámky a hrady

Zajímavá muzea

Zajímavá muzea jsou ve např. Vysokém nad Jizerou, v Pasekách nad Jizerou, Hornické muzeum v Harrachově.

Daleko od nás není ani nádherný Český ráj - 28 km. V Českém ráji naleznete mnoho přírodních zajímavostí. Bohatství přírody se zde snoubí s rozmanitostí přírodních krás.

Obec Malá Skála leží v malebném údolí řeky Jizery, obklopeno typickými dominantami Pantheonu a rozeklaného hřebene Suchých skal. Je zde možnost zapůjčení lodí nebo koloběžek na skvělé výlety.

Skalní města Hruboskalsko, Klokočské a Betlémské Skály, Prachovské skály, Borecké skály, Drábovna, Kalich – Chléviště, Příhrazské skály, Sokol, Suché skály, Vranovský hřeben jsou doslova rájem pro horolezce a pěší turisty. Obklopí vás velké množství skalních útvarů, které dávají prostor vaší fantazii.

Místa dalekých rozhledů Hlavatice, Kozákov, Kopanina, Čeřovka, Měděnec, Mužský, Tábor, Zebín vám umožní pohled na nádhernou čistou přírodu Českého ráje.

Výlety do Polska

V blízkém okolí je možno překročit státní hranici s Polskou republikou na silničním hraničním přechodu Harrachov/Jakuszyce a mnoha přechodech na turistických stezkách, např. z Jizerky na Orle. Nejznámější města za hranicemi jsou Szklarska Poreba a Jelenia Gora.